2017 Kemaliye (Eğin) Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Festivali Görüntüleri

 

Doğa ile barışık çevreye saygılı ve en önemlisi bizim dışımızdaki canlılara da yaşam hakkı tanıyan doğa sporcusu örneği Kemaliye’de yapılan Uluslararası Kültür ve Doğa Sporları Şenliği’nin ana hedeflerinden biridir. İlk kez 2004 yılında yapılan ve görev yaptığı tüm yörelerde insan ve yurt sevgisini geleneksel boyutların ötesine taşıyan merhum Erzincan Valisi Recep Yazıcıoğlu anısına ithaf edilen Şenlikler 2008 yılında 30 senedir yapılan Kemaliye Kültür Şenlikleri ile birleştirilerek uluslararası boyuta taşınmıştır.

Kemaliye ilçesinin benzersiz doğal güzellikleri ve hemen her türlü doğa sporuna elverişli coğrafi yapısı başta eko turizm olmak üzere ilçe için ekonomik ve kültürel gelişim açısından gelecek vaadetmektedir.

Yer yer 600 metreyi bulan sarp kaya duvarlar el değmemiş ve en zor parkurları içermesiyle kaya tırmanışçıları için cazibe oluşturmaktadır. Yine nehir vadisi tabanına dik inen kanyonlar canyoning sporu için son derece iddialı kulvarlar sunmaktadır. Akarsu sporlarından özellikle durağan suda yapılabilen türleri için kano, rafting, su kayağı gibi geniş bir yelpazede güvenli ve keyifli parkurlar mevcuttur. İlçe Fırat Nehri’nin Keban baraj Gölü’ne dönüştüğü noktadadır. Bu nedenle göl sporları içinde başta kürek disiplininin değişik branşları olmak üzere görkemli dağlar arasında sınırsız imkanlar sunmaktadır.

Özellikle dağ bisikleti için ilki 2004 yılında yapılan Ulusal federasyon faaliyetleri esnasında yurdun değişik yerlerinden gelen hemen tüm bisikletçilerin ortak görüşü Kemaliye’nin dağ bisikleti parkurları arasında birçok özgün güzergaha sahip olduğu yönündedir.

Geleneksel sporlar arasında yer alan cirit ata sporlarının doğada da yapılabilen yöreye özgün ulusal ve etnik sporlarımızdandır. Fırat nehri kenarındaki yarış parkuru gelecek için çok büyük istikbal vaadetmektedir.

Antik kervan yolları ve yüksek dağ geçitleri her yaşta yerli yabancı ziyaretçiler için sağlıklı yürüyüşler yanında keyifli görsel zenginliklerde sunmaktadır.

Yamaç paraşütü, delta kanat ve ultralight uçuş sporu disiplinleri de yine yörede yapılabilir doğa sporu etkinlikleri arasındadır.
İlçe civarında Fırat nehri baraj gölü haline geldiğinden rafting botları ile yapılan akarsu sporları daha çok Karanlık Kanyon vadisi boyunca Gümüşçeşme köyünden Çevlik gölüne kadar benzersiz bir parkurda “bot safari” şeklinde gerçekleşmektedir.

Yüksek yaylalarındaki köy ve mezralar off-road ve enduro motor kullanıcılarına görkemli güzergahlar üzerinde farklı lezzetler sunmaktadır. Bir yanda 2000m. üzerindeki Sarıçiçek yaylasının zengin bitki örtüsünü katederken nehirin karşı yamacında Munzur eteklerinde delişmen derelerin kenarında vahşi bir coğrafyada yolculuk imkanı tanımaktadır.

« (Onceki makale)
(Sonraki makale) »


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2019: TamGitmelik.Com