Batum

Karadeniz turu yaparken Batum’a gitmeden olmaz 😊 Batum vizesiz yurt dışına çıkmak için ideal bir yer.Biz Batum’a kendi aracımızla gittik gümrük kapısında biraz sıra oluyor ve arabadaki diğer yolcular yürüyerek gümrük kapısından geçiyor.Biz eşimle ikimiz de arabanın içinde geçtik Gürcistan sınırlarına, görevliler bir şey demediler 😊 Artvin Hopa’ya kadar bölünmüş olan güzel yollar sınırın diğer tarafında tek gidiş-gelişe dönüyor. Batum’da araba kullanmak gerçekten zor çünkü trafik ışıkları yok.Kocaman kavşaklarda bile trafik polisi trafik akışını düzenliyor.Haliyle trafikte karışıyor. Batum’da arabamızı büyük meydanın arkasındaki otoparka koyduktan sonra başladık yürüyerek dolaşmaya.Önce her turistin yaptığı gibi tl paramızı Gürcü parasına çevirdik. 😀 30tl=23lari yaptı. Batum’u gezmek için el haritası çok işe yarıyor. Batum’da çok fazla Türk var. Yemek için bir restauranta girdik Karadenizli çıktı.

😀 Ayrıca Türk oteller de çok fazla. (2014 yılında 2 kişi için 100 TL demişlerdi)

Batum’da yaptığımız en güzel şey teleferiğe binmekti. Manzarayı bir tarafı deniz bir tarafı yeşillikler ve Batum’a kuş bakışı seyretmek çok güzel. Teleferiğe binince ve arabayla gezince Batum’u daha iyi öğreniyorsunuz. Gezilecek yerleri çok güzel özellikle denize yakın yerler ama arka taraflarfa tehlikeli çeteler görebilirsiniz.
Kısaca Batum gezimiz çok güzeldi.Ama Batum’un yolları kesinlikle bozuk,gelişmişlik ve insan yaşantısı,alış veriş imkani vs olarak Türkiye çok daha iyi.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

© 2019: TamGitmelik.Com